Z czego i jak zrobić donicę ogrodową?

Z czego i jak zrobić donicę donicę ogrodową

W dzisiejszych czasach uwielbiamy majsterkować. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni wiele rzeczy robią samodzielnie. Zasada zrób to sam, jest coraz bardziej popularna. Własnymi siłami robimy elementy dekoracyjne, mniejsze meble, takie jak pufa z opony, wykończenia naszych tarasów oraz balkonów. 

Sprawdź również – Jak zrobić pufę z opony?

Do takich własnoręcznie wykonanych rzeczy należą również donice. W naszych ogrodach coraz częściej pojawiają się donice wykonane przez nas. Wykorzystujemy do tego różnego rodzaju tworzywa. Dlatego w dzisiejszym artykule opisujemy Wam jak zrobić donicę, jak zrobić donicę ogrodową, z czego zrobić donicę ogrodową, jak wykonane są donice z desek, jak zrobić donicę ze styropianu, jak zrobić dużą donicę betonową oraz jak wygląda ocieplenie donic styropianem. 

Jak zrobić donicę?

Kwiaty, które uprawiamy w donicach, towarzyszą nam dosłownie przez cały rok. Dlatego donice są dla nas ważne i często przychodzi nam do głowy, jak zrobić donicę? Możliwości mamy sporo, jak zrobić donicę. Do tego celu możemy użyć drewna, beton, styropian. Donice, które wykonamy sami, możemy wykorzystać na tarasie, balkonie oraz w ogrodzie. 

W dalszej części artykułu przedstawiamy, jak zrobić donicę ogrodową. 

Jak zrobić donicę ogrodową?

Jak zrobić donicę ogrodową? Z tym zadaniem poradzi sobie każda osoba, bez względu, czy posiada doświadczenie w samodzielnym zrobieniu donicy ogrodowej. Taka samodzielnie wykonana donica ogrodowa wygląda fantastycznie. Po pierwsze jest jedyna w swoim rodzaju, ponieważ nasza donica ogrodowa jest zrobiona przez nas i nie ma drugiej takiej samej. Po drugie własnoręcznie wykonana donica ogrodowa cieszy nas dużo bardziej. 

Jak wykonać donicę ogrodową, aby nasz ogród lub taras wyglądał zjawiskowo. Z czego zrobić donicę do ogrodu? Bo materiałów będziemy potrzebowali trochę więcej.

Z czego zrobić donicę do ogrodu?

Zastanawiając się, z czego zrobić donicę do ogrodu, mamy kilka świetnych rozwiązań. Materiały do zrobienia donicy do ogrodu powinny być trwałe i przede wszystkim nieszkodliwe dla naszych roślin. Z czego zrobić donicę do ogrodu

Pierwszy materiał, z którego możemy zrobić donicę do ogrodu to deski. Drewno jest niezastąpionym materiałem, ponieważ jest naturalne, a co równie ważne, deski fantastycznie wygląda. Następnym materiałem, z czego zrobić donicę do ogrodu to beton. Jeżeli użyjemy betonu, nasze rośliny będą bezpieczne przez neutralność donicy z betonu. Beton nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji. 

Jest jeszcze jeden materiał, z którego możemy zrobić donicę do ogrodu. Jest nim styropian. Pamiętajcie jednak, że przy użyciu styropianu musimy dbać o nasze doniczki bardziej, niż przy betonie lub drewnie. Sprawdźmy zatem, jak zrobić doniczki z materiałów takich jak drewno, beton lub styropian. 

Donice z desek

Aby wykonać donicę z desek, potrzebujemy kilku niezbędnych materiałów. Najważniejsze to oczywiście deski. Dodatkowo wosk do desek, wkrętarka, piłka ręczna, wkręty, linijkę oraz ołówek. Aby rozpocząć wykonanie donicy z desek, zmierzmy nasze deski na donice, czy odpowiadają docelowej długości. Jeżeli nie wystarczy je przyciąć. 

Jeżeli deski na donicę są już przygotowanie, pora na skręcanie donicy z desek, za pomocą wkrętów. Skręcanie donicy z desek jest niebywale proste. Po wkręceniu wszystkich wkrętów nasza donica z desek jest już prawie gotowa. Następny krokiem jest zabezpieczenie naszej donicy z desek preparatem chroniącym drewno. Impregnat pozwoli nam dłużej cieszyć się donicą z desek. 

Dodatkowo możemy pomalować naszą donicę z desek wedle naszego uznania. Na koniec możemy jeszcze zamontować uchwyty, gdybyśmy chcieli powiesić donicę z desek. Następną donicą jest donica z betonu. Jak zrobić dużą donicę z betonu?

Jak zrobić dużą donicę z betonu?

Do wykonania dużej donicy z betonu potrzebujemy rękawice, nożyk, kuchenny olej, dwa wiaderka, jedno duże drugie małe, wiertarkę, kruszywo takie jak piasek czy kamienie. Następnym krokiem, jak zrobić dużą donicę z betonu jest przygotowanie wiaderek. Mniejsze wiaderko na dużą donicę z betonu musimy wysmarować olejem z zewnętrznej strony. Większe wiadro smarujemy wewnątrz. 

Kolejnym krokiem jest rozrobienie betonu. Gotową masę betonową wlewamy do większego wiadra, ale tylko do połowy. Mniejsze wiaderko należy włożyć na środek większego i docisnąć na 10-15 cm. Aby zrobić dużą donicę z betonu, mniejsze wiaderko wypełniamy kamieniami lub kruszywem, aby nacisk był stabilny. Teraz pora na związanie betonu. Duża donica z betonu musi odstać 48 godzin. Po tym czasie usuwamy najpierw małe wiaderko a później duże. Jeżeli wystąpi problem, duże wiadro możecie naciąć. Ostatnim krokiem w zrobieniu dużej donicy z betonu, jest jej nawiercenie w celu utworzenia drenażu. Ostatnim tworzywem, z którego możemy zrobić donicę, jest styropian. 

Jak zrobić donicę ze styropianu?

Donica ze styropianu jest oryginalnym pomysłem. Jednak, jak zrobić donicę ze styropianu? Zadanie jest bardzo proste. Jak zrobić donicę ze styropianu? Potrzebujemy grube arkusze styropianu. Koniecznie musimy wyciąć korpus. Używając gwoździ, należy połączyć ze sobą przygotowane kawałki styropianu. 

Następnie robiąc donicę ze styropianu, należy pomalować donicę ze styropianu farbą akrylową. Po wyschnięciu nasza donica ze styropianu jest gotowa do posadzenia kwiatów. Donica ze styropianu oprócz wyglądu ma dodatkowe zalety, może chronić nasze rośliny przed mrozami. 

Sprawdzamy, jak zrobić ocieplenie donicy styropianem. 

Ocieplenie donicy styropianem

Ocieplenie donicy styropianem nie należy do skomplikowanych zadań. Do ocieplenia donicy styropianem potrzebujemy bloczki styropianu oraz trochę wolnej przestrzeni w doniczce. 

W celu ocieplenia donicy styropianem należy umieścić bloczki styropianu w wewnętrznej stronie doniczki, na bokach donicy. Całe zadanie zajmie nam chwilę, a nasze donice będą ocieplone styropianem, co zabezpieczy rośliny przed spadkiem temperatury.