Rdza jałowca i gruszy – jak zwalczać ekologicznie, czym pryskać?

Rdza jałowca i gruszy - jak zwalczać ekologicznie, czym pryskać

Posiadając dom z dużym ogrodem lub działkę poza miastem, dodajemy wszelkich starań, aby nasze zielone tereny wyglądały zjawiskowo. Dokładamy szczególnej dbałości do zdrowej kondycji naszych roślin. Dla osób uprawiających roślinność na działkach i w ogrodach nie jest zaskoczeniem informacja o ewentualnych chorobach roślin. Jednak rośliny są żywymi organizmami, i tak jak ludzi, rośliny również dotykają choroby czy infekcje. 

Sprawdź również – Erbauer opinie o elektronarzędziach

Wielu ogrodników, boryka się z chorobami drzew. Te rośliny bywają podatne na infekcję przez fakt ich chłonności substancji z otoczenia. Dodatkowo drzewa mogą służyć jako bariera przed skażeniami. Przez swoją wysokość są bardziej narażone na unoszące się zanieczyszczenia. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o nasze drzewa, ponieważ każda najmniejsza infekcja może osłabić nasze rośliny. 

W dzisiejszym artykule opiszemy Wam sposób radzenia sobie z chorobami drzew. Skupiamy swoją uwagę na rdzy jałowca, jak zwalczać rdze jałowca, czym pryskać rdze jałowca oraz jak zwalczać rdze gruszy i jałowca. 

Rdza jałowca – jak zwalczać ekologicznie?

Rdza jałowca jest chorobą niestety często spotykana. Nie jest spowodowana przez czynniki zewnętrzne, chemiczne. Przyczyna rdzy jałowca jest naturalna. Wywołują ją niektóre grzyby z rodziny Gymnosporangium. Jak jej nazwa wskazuje, objawia się rdzawymi plamami na roślinach. Żaden ogrodnik nie przeoczy rdzy jałowca w swoim ogrodzie. Jednak, jak zwalczać rdze jałowca? Sama jej nazwa może nas wystraszyć, ponieważ rdza to nic przyjemnego. 

Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać rdzy jałowca, ponieważ jak każda choroba może spowodować znaczne zmiany w naszym ogrodzie. Zwalczanie rdzy jałowca jest dodatkowo ważne, przez fakt, iż rdza jałowca przenoszona jest przez wiatr i bardzo szybko może rozprzestrzenić się na inne rośliny. Najczęściej rdza jałowca atakuje młode liście gruszy. W zwalczaniu rdzy jałowca oraz gruszy możemy sobie z powodzeniem poradzić. Zobaczcie sami. 

Rdza gruszy i jałowca – zwalczanie

Jak już wcześniej wspominaliśmy rdza jałowca i gruszy jest ze sobą powiązana. Jeżeli infekcja dosięgnie jedno drzewo, z pewnością drugie zostanie zarażone. Dlatego, tak ważne jest, aby we wczesnym stadium zwalczyć rdzę gruszy i jałowca. W przeciwnym razie zainfekowane mogą zostać inne drzewa i rośliny. 

Rdza gruszy i jałowca atakuje na początku wiosny, dobrze osadza się na roślinach, aby wczesnym latem zainfekować młode liście drzew. W późniejszym stadium rdza jałowca wnika w jego igły oraz pędy co w konsekwencji powoduje żółknięcie igieł, oraz ich opadanie. Zatem jak zwalczać rdze gruszy i jałowca? Czy możemy sobie poradzić naturalnymi środkami? Czy jest jakiś środek umożliwiający nam pryskanie rdzy jałowca w celu zwalczenia?

Rdza jałowca – czym pryskać?

Niestety rdzy jałowca nie możemy zapobiegać. Mamy jednak do dyspozycji opryski, które z powodzeniem radzą sobie z rdzą jałowca. 

Jeżeli zauważymy, na naszych pędach nawet niewielkie plamki, powinniśmy niezwłocznie działać. Pierwszy oprysk rdzy jałowca powinien być wykonany w kwietniu, wtedy pojawiają się objawy. Bardzo dobrym opryskiem na rdzę jałowca będzie naturalna gnojówka ze skrzypu. Ważne jest, aby wzmocnić tkanki jałowca a oprysk ze skrzypu posiada dużo krzemu, który wzmacnia tkanki. W przypadku widocznych objawów rdzy na pędach jałowca należy obciąć takie gałązki, a pozostałości posmarować specjalną maścią. 

Po zakończeniu tej czynności czas na opryski na rdzę jałowca. Rdza jałowca to choroba grzybicza, dlatego oprysk powinien być grzybobójczy. W sklepach możemy kupić gotowy oprysk na rdzę jałowca, który ma silne działanie grzybobójcze. Oczywiście te opryski na rdzę jałowca są w 100% naturalne. Do takich oprysków należy BioSept Activ. Dzięki swoim wzmacniającym właściwością dodają naszym rośliną witalności. Taki oprysk na rdzę jałowca możemy stosować co dwa tygodnie. Jak widzicie walka z rdzą jałowca i gruszy nie jest trudna. Ważne jest, aby wykryć ślady infekcji wcześnie, zapobiegniemy dużym zniszczeniom w naszym ogrodzie.