Projektowanie ogrodu – co musisz wiedzieć?

Spring flower bed, gardening landscaping concept. Close-up of woman's hands in gardening gloves with tools working on flowerbed, removing weed plants

Jeśli chcemy cieszyć się czasem spędzonym w ogrodzie, należy zadbać o odpowiednie zaprojektowanie swojej przestrzeni zielonej! Jak stworzyć ogród idealny, dopasowany do potrzeb użytkowników? W jaki sposób przygotować teren, aby móc zachwycać się nim przy każdej wizycie wśród zieleni? Podpowiadamy!

Odpowiedni podział ogrodu to podstawa

Do stworzenia idealnego ogrodu potrzeba wielu obliczeń i dokładnego przemyślenia całości projektu. Można zająć się tym samodzielnie albo zatrudnić do tego celu specjalistę, który odpowiednio wymierzy przestrzeń i ustali potrzeby użytkowników danego fragmentu zieleni. Wszystko po to, aby wydzielić i zaprojektować ogród w taki sposób, aby powstały na nim odpowiednie strefy. Podział terenu zielonego na odpowiednie części pomoże stworzyć przemyślany układ i zaplanować wszelkie elementy, które znajdą się na danym terenie. Najczęściej wyróżnia się strefy relaksu, roślinności, zabawy, a nawet samorozwoju.

Jeśli chcemy mieć w ogrodzie przestrzeń, w której będziemy mogli odpocząć, trzeba wydzielić na nią odpowiedni skrawek terenu. Odpowiednie zaplanowanie i wymierzenie potrzebnego miejsca sprawi, że umieszczenie tam wszelkiego rodzaju leżaków czy mebli ogrodowych nie będzie stanowiło problemu. Jeśli nasz ogród jest miejscem spotkań ze znajomymi lub rodziną warto zainwestować w odpowiedniej wielkości stół z krzesłami. Aby dopełnić całość, możemy pomyśleć o altanie bądź wiacie.

Strefa roślinności z kolei to miejsce, w którym hoduje się warzywa, owoce czy też sadzi różnego rodzaju kwiaty i krzewy. Takie miejsce mogą tworzyć już niewielkie grządki albo nawet całe szklarnie. Ważne jednak jest to, aby taka strefa znajdowała się w odpowiedniej odległości od miejsca zabaw. Uchroni to rośliny przed np. przypadkowo spadającą piłką. W ostatniej części, czyli strefie zabaw mogą znaleźć się wszelkiego rodzaju obiekty dla dzieci, np. place zabaw. Polecanym wyposażeniem są ślizgawki wodne, składane boiska czy też piaskownice.

Dopasuj roślinność do swoich potrzeb i umiejętności

Aby cieszyć się z posiadania dobrze zaprojektowanego ogrodu, należy odpowiednio przystosować go do swoich potrzeb. Nie chodzi jedynie o odpowiednie ułożenie stref czy zakup konkretnych mebli. Warto dokładnie przemyśleć rozmieszczenie roślinności, którą chcemy zasadzić. Jeśli nie mamy w tym kierunku doświadczenia, dobrym wyjściem będzie postawienie na niewymagające kwiaty bądź krzewy.

Jeżeli w dalszym ciągu przerasta nas wizja zaprojektowania całości ogrodu, warto zasięgnąć pomocy specjalistów. Skutecznie stworzą oni miejsce idealnie skomponowane pod nasze potrzeby. Aby skorzystać z pomocy i doświadczenia takich ludzi warto przyjrzeć się m.in. ofertom dostępnym na https://www.oferteo.pl. Miejsce to zrzesza wielu projektantów ogrodów, którzy chętnie podejmą się każdego zadania.

Stwórz miejsce odpoczynku

Projektowanie ogrodów nie jest łatwe, ale znacząco wpływa na komfort użytkowania terenów zielonych. Dostosowanie miejsca to podstawa, która zapewni wygodę korzystania z ogrodu i wpłynie na chęć przesiadywania na świeżym powietrzu. Warto pamiętać, że każdy powinien mieć miejsce przeznaczone do odpoczynku. Poleca się m.in. zainwestowanie w altanę albo wiatę. Taka zabudowa pozwoli uchronić przed promieniami słońca i opadami atmosferycznymi. Właśnie dlatego takie elementy dobrze sprawdzą się na ogrodzie. W konstrukcjach tego typu można zebrać siły do dalszej pracy, usiąść przy kawie z bliskimi bądź też spędzić przyjemnie czas przy grillu.

[Artykuł sponsorowany]