Pistacja drzewo – jak wygląda i rośnie, uprawa, cena, ile pistacji z jednego drzewa?

Pistacja drzewo - jak wygląda i rośnie, uprawa, cena, ile pistacji z jednego drzewa (1)

Ludzie coraz częściej poszukują rozwiązań na uprawę niecodziennych oraz rzadko spotykanych owoców, oraz warzyw, ponieważ uwielbiane przez nas produkty nie zawsze są dostępne w sklepach, bądź są dosyć drogie. Dobrym przykładem są liczne pytania o drzewo pistacjowe. Te orzeszki są uwielbiane przez wiele osób, jednak półkowe ceny tego produktu w sklepach odstraszają, małe opakowanie pistacji, jest wydatkiem, na który możemy sobie pozwolić raz na jakiś czas – cena za paczkę pistacji 70 gram waha się w okolicach 11-12 złotych. 

Fora ogrodnicze zapełniają się pytaniami, jak wygląda drzewo pistacjowe, ponieważ śmiałkowie rozmyślają nad własną uprawą tej rośliny. Wiele osób zastanawia się, jak rosną pistacje i czy uprawiane są na drzewie? Przeglądając wasze pytania, przygotowaliśmy treściwy artykuł, w którym odpowiadamy na powyższe pytania. Dodatkowo zdradzamy, jak wygląda uprawa drzewa pistacjowego, czy jest możliwe zasadzenie drzewa pistacjowego w Polsce. Z ciekawości sprawdzamy to, ile pistacji powstaje w wyniku uprawy z jednego drzewa. Na koniec zamieszczamy aktualne ceny drzewa pistacjowego, jakie pojawiają się w serwisach aukcyjnych i w sklepach ogrodniczych. 

Pistacja drzewo – jak wygląda?

Pistacje są lubianą przekąską przez dzieci oraz dorosłych. Do wyboru macie pistacje prażone, solone oraz świeże, czyli występujące w wersji bez dodatków. Wiele osób zastanawia się, jak wygląda proces uprawy oraz pozyskania tych wspaniałych małych orzeszków. 

Pojawiającą się frazą w przeglądarce internetowej jest to, jak wygląda drzewo pistacji, ludzie sprawdzają takie dane, ponieważ są ciekawi świata oraz tego, jak rosną produkty spożywcze, które są uprawiane w dalekich krajach. 

Drzewo pistacjowe jest przeważnie średnich rozmiarów, przeważnie osiągają one wysokość około 9-11 metrów, charakterystyczną cechą tej rośliny jest zimozieloność. Naturalne występowanie drzewa pistacjowego jest zlokalizowane w terenach górskich Bliskiego Wschodu, w Azji Środkowej oraz Mniejszej. Rekordowa wysokość drzewa pistacjowego jaką kiedykolwiek odnotowano szacuje się na około 23 metry, jednak drzewa pistacjowe uprawiane pod produkcję orzeszków wyglądają troszkę inaczej, ponieważ ich wysokości sięgają do 5 metrów. 

Drzewo pistacjowe może przypominać krzaki winogron, ponieważ mają podobnie zachowane liście, jednak to, co je odróżnia to szeroki pień wychodzący z ziemi oraz niezwykle rozłożysta korona drzewa, która mieści na sobie małe orzeszki pistacji. 

Sprawdź również – Drzewo z orzecha włoskiego – do czego nadaje się, kto skupuje, ile kosztuje kubik desek?

Drzewo – jak rosną pistacje?

Drzewo każdy potrafi sobie wyobrazić, jednak nie każdy pokusi się o to w przypadku nieznanych nam roślin. Pytania, jak rosną pistacje, drzewo pistacjowe, jakie osiąga rozmiary oraz kiedy można zbierać dojrzałe orzeszki, pojawiają się dosyć często. 

Nie wiedzieliśmy, że jest tyle zainteresowanych osób tematem, jak rosną pistacje. 

Pistacje nie zawsze rosną na drzewie, czasami jest nazywany krzewem, ponieważ niektóre plantacje pistacji celowo przycinają drzewo pistacji, aby rosło na szerokość, a nie na wysokość. Wysokie drzewa pistacji utrudniają zbiory, takie okazy możecie spotkać w naturalnych warunkach. 

Gęste oraz wyraziste korony drzew pistacji w swoim wnętrzu kryją uwielbiane orzeszki pistacjowe, które dostrzegane są z daleka. To, jak rośnie drzewo pistacjowe przedstawiamy na poniższych zdjęciach.

Drzewo pistacjowe – uprawa

W takim razie, jak wygląda uprawa drzewa pistacjowego? Uprawa drzewa pistacjowego nie należy do prostych oraz tanich zadań. Nie każdy wie, że drzewo pistacjowe w uprawie w początkowych latach jest jedynie zielonym krzewem, z którego nie otrzymacie owoców. 

Drzewo pistacjowe owocowanie rozpoczyna dopiero po mniej więcej siedmiu latach, w tym czasie uprawa drzewa pistacjowego składa się na regularne nawożenie, przycinanie oraz pielęgnowanie co jest niezwykle trudnym zadaniem. Ważne jest, aby uprawa drzewa pistacjowego w pierwszych latach nie została skażona żadną chorobą, ponieważ nawet wyleczone drzewo może mieć obniżone ilości owoców. 

Najistotniejszą kwestią podczas uprawy drzew pistacjowych jest zachowanie poprawnej ilości drzew męskich oraz żeńskich. Pistacje zapylane są przy wykorzystaniu wiatru, dlatego na plantacji muszą występować zróżnicowane drzewa. Na jedno drzewo pistacji męskiej przyjmuje się osiem drzew żeńskich. 

Uprawa drzew pistacjowych może pochłonąć sporo czasu oraz pieniędzy, ponieważ sady pistacjowe są podzielone na wiek drzew oraz oznaczane jest, które drzewa owocowały w danym roku, wtedy będziecie wiedzieli, które drzewa pistacji nie zaowocują w przyszłym roku, ponieważ pistacja rodzi owoce co dwa lata. 

Sprawdź również – Jak, gdzie i na czym dokładnie rosną banany? Czy wiedziałeś o tym?

Pistacja drzewo w Polsce – czy to możliwe?

Pistacja budzi zainteresowanie, jej orzeszki szlachetne są przepyszne, dlatego pojawiają się pytania o uprawę drzewa pistacjowego w Polsce. Ludzie próbują pozyskać tajemniczą wiedzę, jak uprawiać drzewo pistacji w Polsce. 

Niestety sprawdzając specyfikę tej rośliny, nie mamy dla was dobrych informacji. Posadzenie drzewa pistacji w ogródku jest niedopuszczalne, ponieważ roślina rośnie tylko w suchym klimacie. Zmienne pory roku mogą przyczynić się do tego, że drzewo pistacjowe nie przetrwa w Polsce. Dodatkowo spore opady deszczu występujące w Polsce negatywnie wpływają na drzewo. 

Ile pistacji z jednego drzewa?

Udało nam się określić to, że drzewo pistacjowe dopiero po 7 latach zaczyna owocowanie, w związku z tym wiele osób jest ciekaw tego, ile pistacji pojawia się z jednego drzewa. W zależności od wieku drzewa pistacjowego ilość pistacji z jednego drzewa będzie różna. W przypadku drzew pistacji ośmioletnich możecie liczyć na około 23-25 kg pistacji każdego roku. Drzewa pistacji dwudziestoletnie rocznie urodzą ponad 32-37 kg pistacji. 

Drzewo pistacjowe – cena

Drzewo pistacjowe możecie posadzić w domu lub szklarni jako ozdoba, cena takiego drzewa pistacjowego będzie uwarunkowana wielkością sadzonki. W sklepach ogrodniczych możecie spotkać drzewa pistacji zaczynające się w cenie od około 500 złotych, na niektórych serwisach ogrodniczych ceny za drzewo pistacjowe o wysokości około 2 metrów sięgają nawet do 4000 złotych.