Jakie gwoździe do łat, krokwi, kontrłat, deskowania i więźby dachowej wybrać?

Jakie gwoździe do łat, krokwi, kontrłat, deskowania i więźby dachowej wybrać

Rozpoczynając mniejsze lub większe prace majsterkowania, podstawową i bardzo ważną kwestią jest odpowiedni dobór narzędzi. Używając nieodpowiednich urządzeń, będziemy się męczyli oraz nasz trud może pójść na marne, ponieważ źle dobrane narzędzia mogą pokrzyżować nasze plany. Jeżeli nasza skrzynka z narzędziami będzie idealnie dobra, praca będzie przyjemnością, a nie męczarnią. 

Sprawdź również – Jak zrobić ławkę z palet?

Wiele osób skupia swoją uwagę na dużych narzędziach takich jak wkrętarki, piły, wiertarki, kosiarki. Niestety zapominają o tych mniejszych, które mają czasami większy wpływ na komfort pracy. Do takich narzędzi należą gwoździe. Sami pewnie zdajecie sobie z tego sprawę, że rzadko kiedy skupiacie swoją uwagę nad gwoździamiGwoździ jest naprawdę dużo, wiele rodzai, przeznaczenie różnych gwoździ do poszczególnych zadań. Niejednokrotnie bierzemy gwoździe, które mamy pod ręką i zaczynamy pracę. 

Spora grupa ludzi ma zwyczajnie problem, z odpowiednim doborem gwoździ. Nie mają odpowiedniej wiedzy, jaki rodzaj gwoździ będzie adekwatny do wykonywanej czynności, jaką długość gwoździ wybrać, żeby nie były ani za krótkie, ani za długie. Dużą niewiadomą może być, dobór gwoździ, do prac takich jak własnoręczne konstrukcje ogrodowe lub domowe, czy też rekonstrukcja lub stawianie dachu. Pokrycie dachu nie jest jednoczęściowym elementem. W skład konstrukcji dachu wchodzi część nośna i pokrycie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dobrali idealne gwoździe do dachu. Dachy są narażone na wiele groźnych zjawisk pogodowych, takich jak ulewy czy porywiste wiatry. Z tego powodu nasz dach musi być solidnie przymocowany. Nie możemy sobie pozwolić na dobranie nieodpowiednich gwoździ

Trwałość naszego dachu to nie tylko materiały konstrukcyjne, ale w dużym stopniu to trafne dobranie gwoździ do dachu. Narzędzia potrzebne do wykonania dachu są bardzo ważne, aby dach przetrwał wiele lat, bez uszkodzeń. Jeżeli dobierzemy odpowiednie gwoździe, większą część sukcesu mamy już zagwarantowaną. Musicie wiedzieć, że konstrukcja dachu składa się z różnych części i każda część wymaga innych gwoździ. Nie zrobimy solidnego dachu, używając tylko jednego rodzaju gwoździ.

Dlatego pomagamy Wam w doborze gwoździ do dachu i opisujemy jakie gwoździe należy wybrać do łat, a jakie do kontrłat, jakiej długości gwoździ potrzebujemy do kontrłat, jakie gwoździe do krokwi, a jakie gwoździe będą potrzebne do deskowania. Opowiemy również jakie gwoździe powinniśmy wybrać do więźby dachowej.  

Jakie gwoździe do łat i kontrłat wybrać?

Dobierając gwoździe do kontrłat oraz łat, kluczowym aspektem doboru odpowiednich gwoździ do łat i kontrłat jest grubość oraz długość. Tworzywo, z jakiego powinny być wykonane gwoździe do łat i kontrłat ma również ogromne znaczenie. Nie możemy wybrać zwykłych gwoździ o odpowiedniej długości. Gwoździe do łat i kontrłat muszą być wykonane z ocynkowanej stali. Mamy wtedy pewność, że nasze gwoździe do łat i kontrłat będą odporne na wszystkie czynniki pogodowe. 

Jakie gwoździe do łat i kontrłat będą znakomicie spełniały swoją rolę? Gwoździe, które chcemy użyć do łat, muszą być również estetycznie wykonane i odpowiednio dobrane do wyglądu końcowego. Gwoździe do kontrłat nie mogą po przybiciu wystawać, będzie to niebezpieczne dla nas podczas pracy oraz może powodować kłopoty podczas dalszych prac. Gwoździe do przybijania łat muszą nam ułatwiać pracę, jeżeli gwoździe do przybijania łat będą zbyt twarde lub za miękkie, nasza praca będzie utrudniona. 

Jednak jakie wybrać długie gwoździe do kontrłat?

Jakie długie gwoździe do kontrłat wybrać?

Długość gwoździ do kontrłat, jest tak samo ważna jak materiał, z jakiego gwoździe do kontrłat będą wykonane. W wyborze długości gwoździ do kontrłat warto, jest zapytać podczas zakupów osobę, która będzie wiedziała, jakiej długości gwoździe do kontrłat. Możemy również skorzystać z pomocy dekarza. 

Odpowiednia długość gwoździ do kontrłat to od 90 mm do 100 mm. Taka długość gwoździ do kontrłat będzie odpowiednia i bezpieczna. A jakie gwoździe powinniśmy wybrać do krokwi?

Jakie gwoździe do krokwi wybrać?

Jeżeli chcecie wybrać gwoździe do krokwi, pamiętajcie o jednym istotnym fakcie. Każda krokwia jest dobierana pod konstrukcję dachu. Jeżeli będziemy chcieli użyć gwoździ do krokwi, których użył nasz sąsiad, mający inny dach, może się okazać, że gwoździe do krokwi nie będą pasowały. W tym przypadku pomoc osoby zajmującej się gwoździami do krokwi będzie niezbędna. Będziemy mieli wtedy pewność, że gwoździe do krokwi będą spełniały swoje zadania. 

Jakie gwoździe do krokwi wybrać? Z całą pewnością, gwoździe do krokwi, które będą najlepszym wyborem, polecanym przez specjalistów to złącza ciesielskie. Są długie, posiadają szeroką główkę, co daje nam gwarancje niezawodności. W dalszej części artykułu opisujemy, jakie gwoździe do deskowania dachu. 

Jakie gwoździe do deskowania dachu wybrać?

W kwestii deskowania dachu nie możemy pozwolić na niedociągnięcia. Jest to czynność odpowiadająca za poprawne wpływanie siły na dach. Deskowanie jest naszym podłożem, do którego będziemy montować pokrycie dachu. Gwoździe do deskowania dachu tak samo, jak do krokwi czy łat, muszą spełniać wszystkie wymagane zadania. 

Gwoździe do deskowania dachu nie mogą być za długie, odpowiednia długość gwoździ do deskowania dachu, jest wybierana na podstawie grubości desek. Ważne, żebyście gwoździe do deskowania wybierali do 50 mm głębokości. Ilość gwoździ do deskowania dachu, nie może być ograniczona, wręcz przeciwnie gwoździe do deskowania dachu wybierajcie z zapasem, aby cała powierzchnia była dobrze pokryta gwoździami do deskowania. Ostatnim rodzajem gwoździ to gwoździe do więźby dachowej. 

Jakie gwoździe do więźby dachowej wybrać?

Jakie gwoździe wybrać do więźby dachowej, to odpowiednie pytanie. Najlepszym wyborem gwoździ do więźby dachowej dotychczas były gwoździe stosowane do krokwi. Jednak z upływem czasu gwoździe do więźby dachowej, są zmieniane. Coraz częściej do więźby dachowych wybierane są wkręty ciesielskie.  Taki wybór będzie trwalszy oraz wytrzymalszy. 


Myślimy, że teraz Wasze prace związane z dachem nie będą przeszkodą, ponieważ, już wiecie jakie gwoździe wybrać do krokwi, a jakie gwoździe do deskowania czy do łat dachowych.