Jaka pilarka akumulatorowa RYOBI® jest najlepsza do przycinania drzew?

Akumulatorowa pilarka tnąca drewno w lesie
Źródło: 123rf

Niewielkie rozmiary, niska waga i bezprzewodowe zasilanie sprawiają, że pilarki RYOBI® świetnie sprawdzają się do podcinania gałęzi drzew. Dowiedz się, jaki model pilarki wybrać i jak dbać o akumulatorowe sprzęty ogrodowe.

Rodzaje pilarek akumulatorowych RYOBI

RYOBI® oferuje różne modele pilarek do gałęzi, które zapewniają doskonałą wydajność i są bezpieczne w obsłudze, dzięki czemu okazują się doskonałym wyborem dla każdego, kto chce utrzymać swój ogród, a zwłaszcza drzewa i krzewy, w dobrym stanie.

Akumulatorowa pilarka na wysięgniku RYOBI 18 V ONE+™

RYOBI 18V ONE+™ RPP182020 to zestaw startowy, idealny do przycinania zwisających i trudnych do sięgnięcia gałęzi. Pilarka została zaprojektowana z myślą o wygodzie, eliminując potrzebę korzystania z drabiny podczas przycinania gałęzi z drzew i dużych krzewów dzięki wysięgnikowi pozwalającemu na pracę do 3 metrów wysokości.

Urządzenie jest wyposażone w silnik o wysokim momencie obrotowym. Prędkość łańcucha 5,5 m/s w połączeniu z prowadnicą i łańcuchem Oregon o długości 20 cm gwarantuje szybkie, czyste cięcie gałęzi. Posiada również automatyczny mechanizm smarowania prowadnicy łańcucha oraz głowicę tnącą wygiętą pod kątem 30°, co daje użytkownikowi pełną kontrolę i ułatwia podcinanie. Z użyciem baterii 2.0 Ah piła może wykonać do 40 cięć na jednym ładowaniu akumulatora.

Miniaturowa pilarka szablasta 18 V ONE+

Miniaturowa pilarka szablasta RY18PSA-0 RYOBI 18V ONE+™ jest idealna do bezwysiłkowego przycinania drzew i krzewów. Średnica cięcia do 10 cm ułatwia przycinanie małych i średnich gałęzi, a lekki i kompaktowy kształt minimalizuje zmęczenie w czasie dłuższej pracy.

Beznarzędziowy uchwyt umożliwia użycie brzeszczotów ze standardowym mocowaniem do piły szablastej. Akumulator 5.0 Ah pozwala wykonać do 150 cięć na jednym ładowaniu.

Bezszczotkowa pilarka akumulatorowa 18 V HP

Bezszczotkowa mini pilarka do przycinania RYOBI 18V ONE+™ RY18PSX15A-0 15 cm jest idealna do przycinania małych gałęzi. Dzięki dużej prędkości łańcucha wynoszącej 6 m/s, długości prowadnicy 15 cm i masie 1,19 kg akumulatorowa pilarka jest idealna do przycinania, okrzesywania i cięcia odpadów ogrodniczych. Światło przeciążenia LED wskazuje, kiedy użytkownik przykłada prawidłowy nacisk, podczas gdy 2-stopniowy system wyzwalania zapobiega przypadkowej aktywacji.

Co można zrobić z pomocą pilarki akumulatorowej?

Pilarki akumulatorowe RYOBI® służą do cięcia poprzecznego drewna i skracania gałęzi, skrócenia żywopłotu czy niewielkiej obróbki drewna

Doskonale sprawdzą się u osób posiadających mały lub średni ogród z drobnym zalesieniem. Polecane są zwłaszcza do cięcia w miejscach wrażliwych na hałas, ponieważ działają cicho w porównaniu z tradycyjnymi pilarkami spalinowymi. Dzięki swojej mobilności i braku przewodów, umożliwiają łatwy dostęp do trudno dostępnych miejsc.

Zasilanie akumulatorowe sprawia, że są one bardziej ekologiczne, eliminując emisję spalin. Pilarki akumulatorowe RYOBI® posiadają też zazwyczaj mechanizmy bezpieczeństwa, które minimalizują ryzyko wypadków podczas pracy. Są lżejsze od tradycyjnych pilarek, co czyni je ergonomicznymi i mniej męczącymi w dłuższym użyciu.

>>Sprawdź również: Jak wybrać idealną pilarkę akumulatorową do pielęgnacji drzew w ogrodzie?

Konserwacja pilarki akumulatorowej

Podstawową zasadą konserwacji pilarek jest wymiana zużytych części na nowe, zalecane przez producenta. Konserwacja pilarki obejmuje:

  • czyszczenie – zacznij od odłączenia pilarki od akumulatora. Usuń wszelkie zanieczyszczenia (np. trociny, pył i inne resztki). Wykorzystaj do tego szczotkę, sprężone powietrze lub szmatkę;
  • ostrzenie – ostrzenie łańcucha jest niezbędne, aby pilarka pracowała wydajnie i bezpiecznie. Zadbaj o naostrzenie wszystkich ząbków równomiernie;
  • odpowiedni naciąg – łańcuch pilarki powinien zostać odpowiednio naciągnięty. Chcesz sprawdzić naciąg? Naciśnij lekko łańcuch w dolnej części prowadnicy. Jeśli odskakuje od prowadnicy, naciągnij go;
  • smarowanie – prawidłowe smarowanie gwarantuje długotrwałe i bezawaryjne działanie pilarki. W tym celu uzupełnij olej do smarowania łańcucha w przeznaczonym do tego zbiorniczku. Posmaruj również inne ruchome części pilarki, np. łożyska;
  • wymianę – w przypadku stwierdzenia zużycia konkretnej części, wymień ją na nową (używaj wyłącznie zamienników najwyższej jakości od producenta).

Maszynę powinno się oczyścić z większych zanieczyszczeń, takich jak trociny, fragmenty gałęzi czy liści. Można do tego użyć pędzla lub szczotki. Kurz, wióry i zanieczyszczenia olejowe ze szczelin zdjętych pokryw i odsłoniętych podzespołów pilarki usuwamy pędzlem lub sprężonym powietrzem.

Zapoznaj się z poradnikiem: Jaka piła łańcuchowa do przygotowania drewna na opał?

Ile trwa konserwacja pilarki akumulatorowej?

Konserwacja pilarki akumulatorowej jest kluczowa dla jej długotrwałego i bezpiecznego użytkowania. Zalecamy przeprowadzanie konserwacji po każdym intensywnym użytkowaniu lub przynajmniej raz na kilka miesięcy, w zależności od częstotliwości eksploatacji.

Czas konserwacji może się różnić w zależności od stopnia zabrudzenia i zużycia narzędzia, ale zazwyczaj nie powinien przekraczać kilkudziesięciu minut. Regularne przeglądy i konserwacja zapewniają optymalną wydajność pilarki i przedłużają jej żywotność.

Pilarki akumulatorowe RYOBI® to nowoczesne i wygodne narzędzia do przycinania drzew wyróżniające się wysoką jakością wykonania i bezawaryjnym działaniem. Proponowane produkty są ciche w użyciu, ekologiczne i łatwe w obsłudze dzięki zasilaniu akumulatorowemu. Jeżeli chcesz zapewnić długą żywotność urządzenia, dokonuj regularnych konserwacji obejmujących czyszczenie, ostrzenie, naciąganie łańcucha i smarowanie. Konserwacja przeprowadzana regularnie gwarantuje optymalną wydajność, przedłużając żywotność pilarki.

Materiał partnera RYOBI Polska