Choć może wydawać się problematyczna, to skarpa w ogrodzie jest ciekawym pomysłem na urozmaicenie przestrzeni. Jakimi zasadami kierować się aranżując skarpę w ogrodzie? Jak wybierać rośliny? Jak je pielęgnować, aby tworzyły ciekawą kompozycję przez cały sezon? Podpowiadamy, co posadzić na skarpie w ogrodzie.
Skarpy i pochyłości, przemyślanie zaaranżowane, mogą stać się centralnym – i bardzo efektownym – punktem w ogrodzie. Dobrze zaprojektowana i pielęgnowana skarpa to unikalna ozdoba każdego zielonego terenu. Wielopoziomowe nasadzenia i różnorodność gatunków, uzupełnione o ciekawe rzeźby, kamienne kompozycje lub inne ozdoby, przyciągają wzrok i nadają charakter całemu otoczeniu. Jak zatem zaadaptować wszelkie pochyłości w ogrodzie?
Spis treści
Co na skarpę w ogrodzie – a może trawnik?
Masz łagodną skarpę w ogrodzie, ale nie masz pomysłu, co z nią zrobić? Niewielkie nachylenie jest najłatwiejsze do aranżacji. Praktyka pokazuje, że wielu ogrodników rozpoczyna zagospodarowanie skarpy od posiania trawnika. Łagodna pochyłość z dywanem miękkiej i soczystej trawy to idealne warunki, by cieszyć oko sielskim widokiem.
Ale to też dobry sposób na obserwację warunków glebowych i pogodowych w ogrodzie. Aby dobrze dobrać rośliny do obsadzenia skarpy, trzeba zbadać otoczenie. Spróbuj znaleźć odpowiedź na pytanie: jak duża jest ekspozycja na słońce, a może skarpa jest zacieniona przez większość dnia? Czy w tym miejscu bardzo wieje, czy może otoczenie skarpy jest wolne od przeciągów? Czy woda spływa po skarpie i u jej podnóża tworzy stojące kałuże? Te wszystkie czynniki mają duży wpływ na to, jakie rośliny będą odpowiednie do posadzenia na skarpie.
Co posadzić na skarpie – jak przygotować ją do obsadzenia?
Zanim odpowiemy na pytanie jakie rośliny wybrać na skarpę, trzeba przede wszystkim dobrze przygotować teren. Przy łagodnym pochyleniu nie ma problemu z osuwaniem się ziemi i dobrym zakorzenieniem roślin. Jednak przy stromej skarpie, trzeba zabezpieczyć podłoże. W tym celu warto zbudować jeden lub kilka murków oporowych, które utrzymają odpowiednią strukturę skarpy i dadzą roślinom optymalne warunki do rozwoju.
Do budowy murków można wykorzystać surowe kamienie (świetnie sprawdzają się mniejsze i większe otoczaki), jak i specjalnie przycięte kamienie ozdobne. Przy małym murku wystarczy wzmocnienie ich spoiwem, ale przy większym niż pół metra warto pomyśleć o fundamentach i solidnym połączeniu kamienia. Takie murki to nie tylko ważny element konstrukcyjny aranżacji skarpy, ale przede wszystkim ciekawa dekoracja. Omszały kamienny murek porośnięty zielenią tworzy niesamowity klimat w ogrodzie.
Czym obsadzić skarpę – co na skalniak?
Teraz już możemy przejść do nasadzeń i zastanowić się, co na skarpę w ogrodzie. W przypadku, gdy podłoże jest kamieniste, warto wybrać rośliny, które dobrze czują się w tych dosyć trudnych warunkach. Jak obsadzić skarpę kamienistą?
Dowiedz się więcej, jak wygląda projektowanie i zakładanie ogrodu skalnego w 5 krokach>>
Na skalniaku warto posadzić różne gatunki, które zagospodarują różne wysokości, przykładowo:
- niskie drzewka, które będą najwyższym punktem skalniaka, takie jak: sosny, świerki, modrzewie (odmiany karłowe)
- krzewy tworzące niższe piętro lub te płożące się, które zagęszczają nasadzenia, rozrastając się wypełniają przestrzeń pomiędzy innymi roślinami oraz dekoracyjnie mogą „spływać” po murku oporowym, np. jałowiec czy kosodrzewina na skalniaki, bluszcz pospolity, barwinek, runianka japońska; szczególnie polecane są tu płożące jałowce, które są zielone przez cały sezon, a zimą przybierają piękny rudy kolor
- wszelkie skalne byliny, które są świetnie przystosowane do warunków panujących na kamiennych skarpach – najpopularniejsze gatunki, które pięknie się prezentują na skalniakach to: rojniki, rozchodniki, skalnice, smagliczki górskie, macierzanki
- aromatyczne zioła: lawenda, tymianek.
Skalniak i rośliny typowo górskiego klimatu tworzą nieco surową, ale bardzo relaksującą atmosferę. To idealne rozwiązanie, aby nadać ogrodowi swoistego charakteru, innego niż otaczająca go przyroda.
Przeczytaj jak zrobić skalniak w ogrodzie – instrukcja i wskazówki>>
Jakie rośliny na skarpę słoneczną?
Trzeba starannie dobierać gatunki roślin na skarpę w ogrodzie, które przez większość dnia są wystawione na intensywne nasłonecznienie. To szczególne wyzwane dla roślin, bowiem na słońcu jest zazwyczaj bardzo gorąco, podłoże szybko przesusza się, a z roślin „ucieka” cała wilgoć. Na słoneczną skarpę trzeba dobierać gatunki odporne na suszę, które dobrze czują się na dosyć ubogim podłożu.
Jakie rośliny na słoneczną skarpę w ogrodzie?
- sukulenty – o grubych, zielonym, mięsistych liściach, które dobrze radzą sobie w przesuszonej glebie
- jałowce płożące – sprawdzają się jako rośliny okrywowe, nie straszne im suche, piaszczyste i jałowe podłoże, wręcz „uwielbiają” dobrze nasłonecznione i ogrzewające się stanowiska; dobrze znoszą też zimę, często są mrozoodporne; do wyboru mamy wiele odmian o różnie wybarwionych igłach: niebieskawych, szarych, a nawet ze złotym odcieniem
- kosodrzewiny – odmiany karłowe i płożące świetne uzupełniają się z jałowcami; sosny i kosodrzewiny mają niewielkie wymagania środowiskowe, są odporne na mróz; w sklepach ogrodniczych są dostępne różne odmiany o igłach i szyszkach w różnych barwach; rosną wolno, ciekawą opcją jest formowanie w kuliste karłowe drzewka
- irgi – odmiany poziome okrywowe idealnie nadają się jako najniższa warstwa na skarpie w ogrodzie; szybko rozrastają się i mogą zagłuszyć inne, wolniej rosnące gatunki, dlatego trzeba regularnie przycinać je i regulować ich ekspansję; krzew zakwita w maju i czerwcu, pokrywając się dywanem jasno różowych kwiatów.
Podsumowując, skarpa w ogrodzie to nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim ciekawy element dekoracyjny do zaangażowania. Zastanawiając się, co na skarpie w ogrodzie, warto przede wszystkim dopasować gatunki roślin do warunków panujących w tej konkretnej lokalizacji. Umiejętnie skomponowane, będą rozrastać się, kwitnąć i cieszyć oko przez kolejne sezony.
[Materiał partnera]