Temat źródeł energii już od wielu lat jest tematem bardzo kontrowersyjnym i nigdy nie przestaje być na czasie. W dobie, kiedy temat globalnego ocieplenia pojawia się coraz częściej w mediach, a ludzie są coraz skuteczniej uświadamiani i edukowani w tej sprawie, pojawia się coraz więcej zwolenników energii odnawialnej, która nie niszczy środowiska tak bardzo, jak wiele bardziej tradycyjnych źródeł energii.
Sprawdź również – ekogroszek workowany prosto z kopalni, jak kupić?
Popularność rozwiązań takich jak elektrownie wiatrowe, wodne czy też słoneczne wciąż rośnie, jednak nie wszystkie państwa, a także nie wszyscy ich mieszkańcy są odpowiednio przystosowani do tego, by to z tego typu źródeł korzystać, przez co wielu z nas wciąż korzysta z tradycyjnych sposobów ogrzewania naszych mieszkań, czy też domów. Nie da się ukryć, że Polska słynie z wydobywania węgla, którym to właśnie jest napędzana największa elektrownia w tym kraju. Węgiel jest prawdziwą zmorą dla ekologów, ze względu na substancje, które wydziela jego spalanie, jednak nie można oczekiwać, że kraj, który jest od niego tak bardzo zależny, będzie mógł z dnia na dzień się od niego odciąć.
Jako że jeszcze długa droga do tego, były to tak zwane „czarne złoto” przestało gościć w naszych domach i gospodarstwach, warto, jest wiedzieć, czym właściwie jest węgiel, jak działa, oraz jaki jego rodzaj jest dla nas najbardziej odpowiedni. Wszystkie te informacje, mogą być niezbędne dla osób, które muszą polegać na kupnie węgla, zwłaszcza teraz, kiedy ceny tego minerału szybują w górę.
Spis treści
Węgiel brunatny a kamienny – różnice
Kiedy decydujemy się na ogrzewanie naszych mieszkań czy domów węglem, powinniśmy być zorientowani w tym, jakie są jego rodzaje, co różni jeden od drugiego, oraz jaki rodzaj będzie dla nas lepszy, w zależności od naszej sytuacji, a także od środków, które chcemy na ten cel przeznaczyć. W Polsce budynki ogrzewa się głównie dwoma rodzajami węgla — kamiennym i brunatnym, warto, jest więc wiedzieć, że dzielą je zasadnicze różnice.
Węgiel kamienny jest o wiele czystszą odmianą węgla, przez co jest on o wiele bardziej kaloryczny, co daje mu większą wartość opałową. Różnice między węglem brunatnym a węglem kamiennym są również dobrze widoczne w samym wyglądzie tych materiałów; węgiel kamienny jest czarny, mocno zbity, podczas gdy węgiel brunatny jest brązowy i kruchy, łatwo też pochłania wodę. Węgiel kamienny jest zazwyczaj wykorzystywany przez osoby prywatne, podczas gdy energetyka przemysłowa ze względu na cenę, chętniej stosuje węgiel brunatny.
Węgiel kamienny czy brunatny – który lepszy?
Kiedy chcemy odpowiedzieć sobie na pytanie, który węgiel jest lepszy, kamienny czy brunatny, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym tych, które dotyczą nas w naszej sytuacji. Większość osób, które stanęło przed tym wyborem, z pewnością jest zdania, że węgiel kamienny jest lepszy od węgla brunatnego, a jest za tym sporo argumentów.
Przede wszystkim, węgiel kamienny zawiera w sobie o wiele większej ilości czystego węgla, nawet do 95%, co przekłada się na jego wysoką kaloryczność, a ta z kolei na wydajność i oszczędność. Jest to jednak materiał stosunkowo droższy od węgla brunatnego, który mimo swojej kruchości, nie sprawdza się źle, zarówno jeżeli chodzi o wielkie koncerny energetyczne, jak i o nasze prywatne mieszkania i domy. Jeżeli wolimy postawić jakość i wydajność na pierwszym miejscu przy wyborze węgla, poleca się węgiel kamienny, jednak jeśli to cena interesuje nas bardziej, będziemy zadowoleni z węgla brunatnego.
Kaloryczność węgla kamiennego i brunatnego
Wartości kaloryczności węgla kamiennego i brunatnego, są od siebie zauważalnie odmienne, a, jako że to kaloryczność właśnie jest często głównym powodem zakupienia danego rodzaju paliwa, warto się tym wartościom i danym uważnie przyjrzeć. Decydując się na ogrzewanie domu węglem, jego kaloryczność powinna być najważniejszym jego elementem.
Zazwyczaj, kiedy kupujemy węgiel kamienny, nie musimy się bać, że będzie to pod tym względem nietrafiony zakup, jednak kiedy z kolei kupujemy węgiel brunatny, wartości jego kaloryczności mogą się od siebie bardzo różnić, co może prowadzić do wydania niepotrzebnie dużej ilości pieniędzy, nieadekwatnie do zakupu. Kupując węgiel brunatny, powinniśmy znać jego właściwości, ponieważ niektóre jego odmiany mają ponad 70% kaloryczności węgla kamiennego, a inne z kolei zaledwie 25%. Jest to ogromna różnica, to też znajomość tych danych może sprawić, że nie popełnimy kosztownego błędu.
Węgiel kamienny i brunatny – zastosowanie w Polsce
W Polsce, zastosowanie zarówno węgla kamiennego jak i brunatnego sprowadza się przede wszystkim do przerabiania go na energię elektryczną, czy też jako źródło ocieplania w gospodarstwach domowych. Zastosowanie węgla kamiennego w Polsce nie ogranicza się jednak tylko i wyłącznie do przerabiania ich na energię, ponieważ mogą one pełnić też zupełnie inne role.
Węgiel kamienny wykorzystywany jest też do produkcji produktów takich jak rozpuszczalniki, czy nawet leki; węgiel brunatny z kolei może być wykorzystywany w ogrodnictwie, jako składnik preparatów owadobójczych.