Hosty w ogrodzie – ciekawe kompozycje, aranżacje, jak ciąć, z czym łączyć hosty?

Hosty w ogrodzie - ciekawe kompozycje, aranżacje, jak ciąć, z czym łączyć hosty (1)

Hosty lub funkie, ponieważ obie nazwy są prawidłowe, przepięknie wyglądają w ogrodzie. Kompozycje tworzone z tych kwiatów zwracają na siebie uwagę każdego przechodnia. Hosty są popularne w ogrodach, ponieważ rozpieszczają nas swoim wyglądem oraz kolorystyką. Hosty mają okazałe, dekoracyjne liście w kolorze zielonym z różnobarwnymi odcieniami. Możecie kupić hosty z odcieniami zieleni od jasnych barw do ciemnych, z dodatkiem koloru białego, beżowego, żółtego, a nawet jasnoniebieskich. Tak wspaniale prezentujące się byliny, jak hosty są wybierane przez wiele osób, ponieważ nie są specjalnie wymagającymi roślinami, a potrafią wypełnić Wasz ogród pięknym wyglądem. 

Oczywiście przed podjęciem decyzji o zakupie hosty ludzie sprawdzają, jakie są ciekawe kompozycje z hostami, podglądają aranżacje w ogrodach z hostami, ponieważ nie zawsze wiedzą, z czym można je połączyć. Postanowiliśmy Wam ułatwić to zadanie i zdradzamy Wam zestawienie ciekawych kompozycji z hostami oraz podpowiadamy pomysły na aranżacje z hostami. Sprawdzamy projekty rabat z hostami. Zamieszczamy informację, z czym łączyć hosty, czy hosty lubią korę oraz najważniejsze, czy hosty są trujące. 

Sprawdź również – Sumak octowiec – drewno ,czy rakotwórczy, zastosowanie, jak szybko rośnie, cena

Hosty ciekawe kompozycje – zestawienia

Ogrodnictwo jest wspaniałym zajęciem, oczywiście nie jest to proste i łatwe działanie, ale daje bardzo dużo przyjemności oraz satysfakcji. Jest wiele gatunków kwiatów, które możecie łączyć ze wszystkimi innymi roślinami, ale na niektóre gatunki musicie uważać, ponieważ w towarzystwie innych kwiatów mogą nieprawidłowo rosnąć bądź utrudniać wzrost sąsiadów. 

Z kwiatów w ogrodzie możecie tworzyć swoje własne, indywidualne kompozycje lub powielać te, które zobaczyliście u kogoś czy w katalogu ogrodniczym. Niekiedy ludzie nie wiedzą, jak stworzyć ciekawą kompozycję kwiatową i sprawdzają podpowiedzi w sieci. 

Tak jest w przypadku hosty, ponieważ jest wiele pytań na forum o zestawienia ciekawych kompozycji z hosty. Roślina nie jest wymagająca, ale do jej posadzenia musicie mieć pomysł, ponieważ przypadkowe rozety z hostią mogą wyglądać mało atrakcyjnie. 

Zestawienia ciekawych kompozycji hosty jest ważne, ponieważ wtedy Wasz ogród nabierze magicznego wyglądu, co przełoży się na Wasze samopoczucie. 

Hosty w ogrodzie – aranżacje

Jeżeli macie w swoim ogrodzie wolne miejsca z cieniem to będziecie mogli w tych rejonach zaplanować aranżacje z hosty, ponieważ te rośliny nie lubią słonecznych stanowisk. Tak zagospodarowane miejsce w cieniu może z dużym powodzeniem odwdzięczyć się oryginalną aranżacją w ogrodzie z hosty. 

Oczywiście może się pojawić problem w sytuacji, kiedy nie będziecie mieli pomysłu na ciekawą aranżację hosty w ogrodzie, ale nie musicie się martwić, ponieważ w naszym artykule dostaniecie podpowiedź, jak wykonać ciekawą aranżację hosty w ogrodzie. 

Przede wszystkim musicie zwracać uwagę na sąsiadujące rośliny, ponieważ hosty w okresie wakacyjnym kwitną pięknymi białymi i fioletowymi kwiatami. W tym czasie nie każda roślina będzie pasowała do hosty, dlatego aranżacja w ogrodzie musi być dopasowana nie tylko do liści hosty, ale także do jej wakacyjnych kwiatów. 

Kiedy obcinać hosty?

Hosty najlepiej ciąć w okresie wiosennym, kiedy rośliny zaczynają się intensywnie rozwijać, czyli najlepiej w kwietniu. Optymalna długość cięcia zależy od rodzaju hosty i jest uzależniona od tego, jakiego efektu oczekujesz. Przycinanie hostów może mieć na celu nadanie im bardziej zwartego kształtu, usunięcie chorych i uschniętych gałęzi, lub też stymulację wzrostu nowych pędów.

Aby prawidłowo przyciąć hosty, należy zastosować się do następujących zasad:

  • Używaj ostrych nożyc ogrodniczych, aby uzyskać równe i czyste cięcie.
  • Cięcie powinno być wykonane nieco powyżej pąka, który będzie odpowiedzialny za wzrost nowej gałęzi.
  • Nie ciąć zbyt głęboko, aby uniknąć uszkodzenia głównego pnia.
  • Unikaj cięcia gałęzi, które są zbyt cienkie i kruche, ponieważ może to spowodować ich łamanie.
  • Przycinanie hostów powinno być wykonywane regularnie, aby utrzymać ich zwarty kształt i zdrowy wzrost.

Sprawdź również – Muchołówka – co to za roślina, opinie na forum, ile żyje, jak dbać, czym karmić, ile kosztuje?

Kiedy wysiewać hosty?

Hosty można wysiewać zarówno wiosną, jak i jesienią. Wiosną wysianie hostów pozwala na uzyskanie kwitnących roślin jeszcze w tym samym sezonie, natomiast jesiennie wysianie pozwala na uzyskanie silniejszych i bardziej zdrowych roślin w następnym sezonie.

Odstępy wysiewu zależą od gatunku hosty i wielkości nasion. W przypadku niektórych gatunków wystarczy wysiać nasiona co kilka centymetrów.

Po wysianiu nasion należy pamiętać o kilku ważnych krokach:

  • Ziemię należy ubić, aby zapewnić kontakt nasion z glebą.
  • Nasiona należy lekko przykryć ziemią, aby utrzymać wilgoć i ciepło.
  • Rośliny należy regularnie podlewać, aby zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu.
  • Ziemię wokół roślin należy odpowiednio pielęgnować, aby zapobiec rozwojowi chwastów.
  • Rośliny należy przesadzać, gdy osiągną odpowiedni wiek i wielkość, aby umożliwić im dalszy wzrost.

Czy hosty są zimozielone?

Hosty, czyli rodzaj roślin z rodziny astrowatych, nie są zimozielone. Wiele gatunków host wydaje liście na wiosnę i traci je na jesieni, a zimą pozostają bez liści. Są jednak gatunki host, które utrzymują liście przez cały rok, ale są one zwykle mniejsze i bardziej delikatne niż te, które tracą liście na jesieni. 

Projekt rabaty z hostami 

Podczas planowania ogrodu możecie zamówić gotowy projekt rabaty z hostami, ale naszym zdaniem takie zabiegi możecie spokojnie przeprowadzić samodzielnie, ponieważ z pomocą umieszczanych w sieci rad Wasz projekt rabaty z hostami będzie wyglądał oszałamiająco. 

Tworząc projekt rabat z hostami, zawsze bierzcie pod uwagę tylko te rośliny, które będą się dobrze czuły w cieniu, ponieważ hosty nie lubią słonecznych stanowisk, z kolei roślinność, która rośnie na słońcu, nie odnajdzie się w rabacie z hostami. 

Projekt rabaty z hostami możecie zaplanować w pobliżu oczka wodnego, skalniaka lub pod drzewami, które uchronią Was przed słońcem. 

Z czym łączyć hosty?

Po zaplanowaniu rabat z hostami czas na dopasowanie odpowiednich roślin do hosty, ponieważ jak już wspominaliśmy, nie wszystkie będą się nadawały. 

Jeżeli nie wiecie, z czym łączyć hosty to już wszystko wyjaśniamy, ponieważ możliwości macie sporo. W zależności od waszego gustu, hosty możecie łączyć z kocimiętką, bodziszkami, żurawkami, rodgersją kasztanowcolistną, z jasnotami, żurawkami. 

Poza takimi bylinami hosty możecie łączyć z azaliami i różanecznikami, które świetnie sprawdzają się w takich kompozycjach. 

Czy hosty lubią korę?

Hosta w uprawie nie jest wymagającą rośliną, jednak w kwestii ziemi dobrze jest zapewnić dla hosty żyzne podłoże, dlatego, jeżeli zastanawiacie się, czy hosty lubią korę, to nie macie już nad czym myśleć. Hosty lubią, a nawet powinny być obsypane korą, w ten sposób gleba będzie żyźniejsza a wzrost hosty lepszy. 

Czy hosty są trujące?

Na zakończenie odpowiadamy na częste pytanie, czy hosty są trujące? Po badaniach nad hostami okazało się, że kwiat dla człowieka nie jest trujący, ale może powodować wymioty i biegunkę. 

Jednak sadząc hosty, uważajcie na zwierzęta, ponieważ dla naszych domowych pupili hosty są trujące.