Gipsówka, inaczej łyszczec wiechowaty, jest to roślina z rodziny goździkowatych. Jak sama nazwa wskazuje, rośliny te cenią sobie podłoże gipsowe, na przykład w miejscach skalistych. Lokalizacja, w jakiej występuje ten gatunek to Europa południowa, Azja, Afryka północna, Australia oraz Ameryka północna i południowa, natomiast naturalnie występuje tylko w Europie.
Sprawdź również – jak rośnie rododendron?
Jest to roślina, którą widzi się w co drugim bukiecie, ponieważ jest jedną z najpopularniejszych jeśli chodzi o florystykę. Bardzo często można je spotkać także w parkach czy ogrodach i jest to dość powszechne zjawisko.
Spis treści
Gipsówka – co to za roślina?
Łyszczec wiechowaty to roślina, której wzrost sięgać może nawet do 100 cm, co niestety rzadko się zdarza i zazwyczaj są to jednak rośliny o wysokości od 60 do 80 cm. Pędy gipsówki są dosyć mocno rozgałęzione, a sam pokrój jest wzniesiony. Jej listki wyglądają jak szpice, są bardzo drobne, podłużne i lancetowate.
Jeżeli chodzi o wymagania, jakie stawia sobie łyszczec, najważniejszym z nich jest dobre nasłonecznienie, które pozwala roślinie na pokazanie wszystkim swoich największych zalet. Kolejnym jest odpowiednie podłoże, a konkretniej dobrze przepuszczalne i umiarkowanie suche. Warunki te spełniają gleby piaszczyste, piaszczysto-gliniaste oraz kamieniste. Złym pomysłem będzie sadzenie gipsówki w podłożu gliniastym i podmokłym, ponieważ rośliny te nie tolerują takiego środowiska. Zdecydowanie lepiej rozwijają się w bardziej suchych miejscach. Ogromnym plusem gipsówki jest całkowita mrozoodporność, która wiele ułatwia, jeśli chodzi o uprawę.
Gipsówka – kwiaty
Promienie słoneczne są niezbędne, aby roślina ta mogła swobodnie kwitnąć. Kwiaty gipsówki są bardzo drobniutkie i delikatne. Przypominają maleńkie różyczki. W jednej roślinie jest ich ogromnie dużo. Ich ilość potrafi wynieść nawet około tysiąca kwiatuszków, przypadających na jedną roślinę.
Bardzo często wykorzystuje się je do ślubnych bukietów, ponieważ pokazują delikatność, skromność, a jednocześnie są niesamowicie piękne. Ludzie także chętnie suszą ją, ponieważ świetnie nadaje się jako dodatek do suszonych bukietów, czy innych dodatków do domu. Zazwyczaj kwiaty łyszcza są śnieżnobiałe, ale coraz częściej można zobaczyć barwione odmiany, na przykład różowe, czy niebieskie. Na kwitnięcie przeznaczone jest całe lato, ale zdecydowanie najpiękniej gipsówka prezentuje się w lipcu i czerwcu.
Gipsówka – jak sadzić?
Gipsówkę można sadzić na dwa różne sposoby. Pierwszym z nich, najpopularniejszym, jest wysiew nasion. W przypadku tej rośliny wykonuje się to wczesną wiosną. Przed wysiewem podłoże musi zostać odpowiednio przygotowane, to znaczy, jeśli robimy to bezpośrednio do gruntu, ziemia musi być odchwaszczonai oczyszczona z resztek roślin.
Co więcej, w celu poprawienia właściwości gleby warto przekopać ją obornikiem. Do tak przygotowanej ziemi wystarczy już tylko wysiać nasiona. Jest kilka sposobów tej czynności. Można siać rzędowo, to znaczy wrzucamy nasiona rzędami do przygotowanych wcześniej rowków, rzutowo, czyli po powierzchni rozrzucamy nasionka, po czym lekko przegrabiamy.
Gipsówka w ogrodzie
Osoby posiadające własne ogrody, skalniaki, czy inne zagajniki często wybierają właśnie gipsówkę. Nie jest wymagająca, jedyne czego potrzebuje do prawidłowego wzrostu to umiarkowanie suchego podłoża oraz ciągłego dostępu do słońca. Najczęściej wybierana jest w celu ozdabiania ogrodów, czy skalniaków, ponieważ niesamowicie wygląda wśród praktycznie wszystkich gatunków roślin. Pasuje do każdego wystroju ogrodu, jest bardzo delikatna i dopełni każdą lukę w ogrodzie.
Gipsówka w doniczce
Miłośnicy oraz znawcy ogrodnictwa zalecają uprawę gipsówki na klombach, nazywanych rabatami bylinowymi albo po prostu na skalniakach, czy nawet wzdłuż murów. Roślinki te nie przepadają za małymi doniczkami, jest to raczej dość ryzykowny wybór pod względem żywotności naszej gipsówki. Jeżeli natomiast koniecznym jest trzymanie jej w donicy, choćby ze względu na brak ogrodu, należy pamiętać o tym, że najlepiej wybrać gipsówkę pełną. Sprawdzi się ona najlepiej ze wszystkich odmian. Ważną kwestią jest także mała ilość wody, jaką potrzebują łyszczce, więc co za tym idzie, nie można jej po prostu nadmiernie podlewać.
Gipsówka na balkon
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy gipsówkę można uprawiać na balkonie. Odpowiadamy, oczywiście, że można, natomiast będzie to na pewno bardziej problematyczne niż tradycyjny sposób hodowania tej rośliny, jakim jest ogród czy skalniak. To właśnie tam one czują się najlepiej i tam najchętniej rozwijają swoje piękno. Przepuszczalna gleba oraz nieustanny dostęp do promieni słonecznych, zapewnia jej idealne warunki do rozwoju. Uprawiając gipsówkę na balkonie musimy przygotować się na to, że koniecznie będziemy musieli zadbać o jej odpowiednie nawodnienie, ale pamiętać o tym by nie przesadzać ze zbyt dużą wilgocią, gdyż bardzo tego nie lubią.
Gipsówka – czy jest wieloletnia?
Gipsówka ma niesamowicie dużo odmian, bo aż około 150 i wiele z nich faktycznie jest wieloletnich, jak na przykład właśnie gipsówka wiechowata. Jednoroczną odmianą jest między innymi łyszczec wytworny. Gipsówka wieloletnia ma możliwość kwitnięcia przez co najmniej kilka lat, w zależności od warunków oraz odmian tej rośliny.