W trakcie gorączkowych prac jesienią w ogrodzie łatwo jest zapomnieć o konserwacji naszego narzędzi i sprzętu. Przede wszystkim cierpią na tym kosiarki, które często po sezonie są pozostawione na pastwę losu, odstawione do garażu i pozostawione nieprzygotowane na nadchodzącą zimę. Konsekwencje tego zaniedbania często okazują się kosztowne, a ich skutki stają się widoczne dopiero wraz z nadejściem wiosny.
Kosiarki, które są naszym niezastąpionym narzędziem w pielęgnacji trawników, wymagają regularnej uwagi i konserwacji, zwłaszcza przed zimą. Jednym z głównych zagrożeń jest korozja, która może wystąpić na metalowych elementach kosiarki, takich jak ostrza czy obudowa. Warto je dokładnie oczyścić, osuszyć i naoliwić, aby zapobiec rdzy.
Kosiarki elektryczne powinny być przechowywane w suchym miejscu, zabezpieczone przed wilgocią. Natomiast kosiarki spalinowe wymagają opróżnienia z paliwa i prawidłowego przechowywania.
Dbając o nasz sprzęt, zapobiegniemy niepotrzebnym kosztom i utrzymanie go w dobrej kondycji na pewno przysłuży się wygodnej pracy w ogrodzie w nadchodzącym sezonie. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na jego właściwą konserwację i przechowywanie.
Czy trzeba spuszczać paliwo z kosiarki na zimę?
Pozostawienie paliwa w kosiarce podczas długotrwałego postoju może skutkować jego degradacją. Paliwo ulega procesowi utleniania, co prowadzi do powstawania osadów i zmiany właściwości, co w efekcie utrudnia rozruch silnika w przyszłym sezonie. Dlatego warto zastosować się do zalecenia i opróżnić zbiornik paliwa, pozbywając się resztek benzyny lub oleju.
Jest to ważny krok w dbaniu o kondycję kosiarki, który zapewni sprawną pracę narzędzia w kolejnym sezonie oraz wydłuży jego żywotność. Zadbana kosiarka to gwarancja efektywnej pielęgnacji trawnika i komfortowej pracy w ogrodzie.
Co się stanie gdy zostawimy paliwo w kosiarce na zimę?
Pozostawienie paliwa w zbiorniku kosiarki na okres zimy wiąże się z kilkoma potencjalnymi problemami. Paliwo, z upływem czasu, ulega degradacji, co prowadzi do utraty jego właściwości. Dochodzi do procesu odparowania części cieczy, pozostawiając na dnie zbiornika osady, które mogą zaszkodzić silnikowi kosiarki. Dlatego warto zastanowić się, co może się wydarzyć, jeśli pozostawimy paliwo nienaruszone przez okres zimy.
Jednym z problemów jest degradacja jakości paliwa. Benzyna lub olej, który pozostają w zbiorniku przez dłuższy czas, tracą swoje właściwości, co z kolei wpływa na wydajność silnika. Osad na dnie zbiornika stanowi kolejne zagrożenie, gdyż jego obecność może zakłócić prawidłową pracę kosiarki, a nawet uszkodzić jej elementy.
W sytuacji, gdy nie planujemy korzystać z kosiarki przez dłuższy okres, zaleca się usunięcie paliwa z zbiornika. Najlepiej jest uruchomić silnik i pozostawić go w pracy aż do wypalenia się resztek paliwa. To działanie pozwoli uniknąć potencjalnych problemów związanych z degradacją paliwa i osadami, co z kolei przyczyni się do utrzymania kosiarki w dobrej kondycji.