Jak prawidłowo zbudować fontannę lub sadzawkę w ogrodzie?

Najczęstszym błędem popełnianym przy planowaniu oczka wodnego jest przede wszystkim nieprawidłowy wybór jego lokalizacji na działce. Każdy chce, aby było ono we właściwy sposób wyeksponowane i widoczne. Trzeba trzymać się kilku podstawowych zasad, aby oczko wodne służyło świetnie przez długi czas i nie sprawiało większych problemów.

Jaka jest odpowiednia lokalizacja pod oczko wodne?

Oczko wodne powinno znajdować się w dogodnej lokalizacji na terenie działki. Warto przeczytać na ten temat artykuł https://ogrody24.pl/blog/post/przydomowa-fontanna-lub-oczko-wodne-ze-strumykiem-jak-je-dobrze-zrobic. Na pewno wiele nam podpowie, jakich zasad przestrzegać przy budowie oczka wodnego. Przede wszystkim oczko wodne pod żadnym pozorem nie powinno znajdować się na obniżonym terenie, ponieważ będą do niego wpływały lokalne wody, co będzie stanowiło zagrożenie dla ryb i roślinności, którą wybraliśmy.

Warto także wybrać taką lokalizację, aby oczko wodne było widoczne z wybranego balkonu lub tarasu będącego częścią domu. Nie należy jednak sytuować oczka pod drzewami lub krzewami, ponieważ stale będzie zaśmiecane i trzeba będzie je czyścić. Będzie to powodowało sporo problemów, a przecież warto tworzyć ogród, który będzie prosty w utrzymaniu.

Najczęściej oczka wodne proponuje się umieszczać w miejscach, które są osłonięte od wiatru i w takich, gdzie nie ma dużego nasłonecznienia. Estetyka ogrodu zdecydowanie na tym zyska, a lustro wody będzie znacznie bardziej przejrzyste w takim właśnie otoczeniu.

Jak prawidłowo przygotować się do budowy oczek wodnych?

Sprawdź artykuł https://ogrody24.pl/blog/post/podlewanie-woda-ze-stawu-lub-sadzawki-jakiego-sprzetu-najlepiej-uzyc, a dowiesz się, jakich sprzętów najlepiej użyć, aby w trakcie budowy oczka wodnego nic nas nie zaskoczyło. Przy oczku wodnym zwykle potrzebne są podstawowe narzędzia ogrodnicze, a także sprzęty, dzięki którym można będzie go we właściwy sposób zabezpieczyć. Niezbędne jest szczelne ułożenie folii na dnie, co zapobiegnie wylewaniu się wody. Duży nacisk należy położyć na bardzo dokładnym zabezpieczeniu powierzchni. Na tym właśnie polega budowa oczka wodnego krok po kroku, aby przestrzegać wszystkich zasad. Uszczelnić należy brzeg oczka wodnego, ponieważ jest on najbardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne.

Postępując według określonych zasad, możesz samodzielnie zrobić oczko wodne i cieszyć się z tego, jak pięknie będzie ozdabiało przestrzeń ogrodową. Wiele inspiracji dostępnych jest również na stronie https://ogrody24.pl/.

Hodowla ryb w oczku wodnym. Jak zadbać o ich bezpieczeństwo?

Wiele osób, które decydują się na założenie oczka wodnego, myśli także o tym, aby je zarybić. Aby jednak zapewnić rybom odpowiednie warunki, zbiornik należy wzbogacić o urządzenia filtrujące. Trzeba także zadbać o to, aby na powierzchni wody znajdowała się odpowiednia ilość roślin. Możesz postawić na hiacynt wodny, strzałki wodne czy lilie wodne. Dostępne są także inne rośliny pływające, które możesz kupić, aby oczko prezentowało się jeszcze lepiej.

Ryby w oczku wodnym należy karmić raz dziennie, a jeżeli chodzi o ilość pokarmu, należy wsypać do zbiornika tyle, ile są one w stanie zjeść w ciągu 10 minut. Pamiętaj także, aby w nieprzesadny sposób zarybiać oczko wodne, szczególnie, jeżeli nie jest ono zbyt wielkie. Ryby potrzebują miejsca do egzystowania. Zachowując w tym zakresie umiar, ryby będą mogły rozwijać się prawidłowo, a w Twoim ogrodzie znajdzie się fantastyczna atrakcja, z której możesz być absolutnie dumny.

Bartłomiej Wilczyński

Ogrody to jego największa pasja. Zawodowo zajmuje się tym, co kocha najbardziej, czyli uprawia rośliny, krzewy, drzewa, zajmuje się aranżacją, projektowaniem ogrodów i terenów zieleni. Większość swojego życia spędził wśród roślinności, w ogrodzie. Dzięki dużemu doświadczeniu w zakresie pielęgnacji i zakładania ogrodów, obecnie pragnie dzielić się tą wiedzą z innymi, którzy chcą założyć swój ogród marzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.